Пошук

Щодо послуги розподілу газу як невід'ємної складової енергетичної безпеки регіону

Дата: 08.02.2021 09:28
Кількість переглядів: 497

Фото без опису

З початку січня поточного року у багатьох регіонах України представники окремих політичних партій та професійні організатори акцій протесту провели мітинги з приводу зростання тарифів на комунальні послуги - ціни на газ та електроенергію, тарифів на тепло та воду.

В ситуації, що склалася, знову звертаємо увагу на те, що AT «Рівнегаз» не має відношення до ціни газу - підприємство не має ліцензії на постачання природного газу та жодним чином не впливає на формування ціни газу.

Акціонерне товариство «Рівнегаз» є Оператором газорозподільних мереж, має відповідну ліцензію та надає послуги з розподілу (доставки) природного газу споживачам на території Рівненської області.

Газорозподільні мережі - це системи газопроводів високого, середнього та низького тиску, а також вуличні та газопроводи-вводи. їх загальна протяжність у Рівненській області становить 10,2 тис км. Крім того, це обладнання, споруди та об'єкти, пов'язані із роботою зазначених газопроводів - газорегуляторні пункти (ГРП та І1ІГРП), станції елекгрохімзахисту та інше.

1,3 тис фахівців «Рівнегазу» забезпечують щоденне утримання та обслуговування всієї газорозподільної системи, незалежно від форми власності. «Рівнегаз» несе відповідальність за безперебійну та надійну доставку газу газовими мережами всім споживачам регіону. Для цього організовано та забезпечено роботу аварійно-диспетчерської служби 104, щоденне обслуговування мереж, ремонт та модернізація газопроводів, встановлення та повірку лічильників газу, облік спожитого газу, сервісне обслуговування споживачів тощо.

Оператор ГРМ несе відповідальність за стабільну роботу закріпленої газової мережі, надійне та безперебійне газопостачання на території ліцензійної діяльності.

Тариф на розподіл (доставку) газу для кожного оператора ГРМ щорічно затверджує державний регулятор - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Крім того, НКРЕКП проводить регулярні перевірки та контроль за діяльністю Операторів ГРМ.

Тариф на розподіл — це вартість гарантованої доставки кубічного метра газу до споживача. НКРЕКП розраховує цю величину для кожного оператора ГРМ шляхом співвідношення вартості витрат на обслуговування газорозподільної мережі до річної замовленої потужності (обсягу газу, доставленого до споживачів за рік).

Тариф — єдине джерело фінансування газорозподільних мереж та оператора ГРМ.

Відповідно до Постанови НКРЕКП від 30.12.2020 р. №2778 «Про встановлення тарифу на послуги розподілу природного газу для AT «Рівнегаз» з 1 січня 2021 року підприємству встановлено тариф на послуги розподілу природного газу в розмірі 1,68 грн. за 1 м куб. на місяць (без урахування ПДВ).

Найбільшими елементами витрат у структурі тарифу є:

фонд оплати праці, який із нарахуваннями складає 44% планової тарифної виручки;

придбання природного газу на нормативні втрати та виробничо-технологічні витрати, що складає 33% планової тарифної виручки.

Решта елементів витрат структури тарифу не перевищують 5% планової тарифної виручки. Серед них, зокрема, вартість придбання матеріалів (паливо, електроенергія, запчастини, розхідні та ін. матеріали), операційні витрати, амортизаційні відрахування, встановлення, повірка та заміна лічильників населенню тощо.

Отже, основні витрати підприємства пов'язані з вартістю газу, який Оператори ГРМ закуповують для технологічних потреб.

Технологічний газ використовується для забезпечення належного тиску газу в мережах, щоб газ рухався по газопроводах до споживачів. Вартість цього газу є чи не найбільшою складовою вартості доставки. Його газорозподільні підприємства закуповують за ринковою ціною, із застосуванням тендерних процедур.

В діючому тарифі НКРЕКП заклала вартість технологічного газу на рівні 6 тис. грн. за тис м куб. в той час як останні кілька місяців вартість ресурсу на ринку є значно вищою. Через високі ринкові ціни на газ «Рівнегаз» не вдалося закупити газ для технологічних потреб на січень 2021 р. Підприємство «Рівнегаз» двічі оголошувало торги з метою закупівлі технологічного газу в обсязі 5,5 млн куб. м., однак не отримало жодної пропозиції на Українській енергетичній біржі, через те, що біржові ціни на газ вищі від тих, що закладені в тарифі на розподіл.

Ще одна значна складова тарифу - заробітна плата працівників. У штаті «Рівнегазу» - понад 1,3 тис працівників - у всіх районах Рівненської області. Вони мають спеціальні знання, працюють здебільшого за ненормованим графіком, часто - в умовах підвищеної небезпеки.

Впродовж останніх років через низький рівень заробітної плати газорозподільні підприємства втратили сотні й тисячі кваліфікованих кадрів. На оплату праці фахівців у тарифі на 2021 рік закладено приблизно 30%. У 2020 році середня заробітна плата у газорозподільній галузі становить 12 тис гривень. Цей рівень оплати праці наближений до середнього у промисловості України, однак суттєво нижчий у порівнянні з працівниками компаній-операторів розподілу електроенергії. Для них НКРЕКП у тарифі встановила середню зарплатню на рівні 16 тис грн.

Крім того, за рахунок тарифу фінансуються робота аварійно-диспетчерської служби 104, поточні ремонти, заміна й осучаснення газового обладнання, щоденні заходи з обслуговування мереж задля підвищення безпеки газопостачання споживачів, усі необхідні роботи з обліку газу. Також вперше НКРЕКП передбачила в тарифі на розподіл кошти для формування обмінного фонду лічильників газу, які встановлюватимуть побутовим клієнтам на час проведення повірки індивідуальних газових лічильників. Усі ці витрати є постійними, фіксованими й контролюються Регулятором.

Слід також зауважити, що у 2021 році з платіжок за розподіл (доставку) газу зникнуть температурні коефіцієнти приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов. Після двох років судів обсяги технологічних втрат газу враховані Державним регулятором в тарифі на його доставку.

Виходячи з викладеного, чітко видно, плата за розподіл газу - це не плата «за трубу», як сьогодні часто її називають. Послуга розподілу газу - це складний технологічний процес, який має свою собівартість, забезпечується спеціалізованими структурами та фахівцями. Саме завдяки роботі Операторів газорозподільних мереж досягається безпечне та безаварійне газопостачання кожного споживача


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора