Пошук

Профілактика серцево-судинних захворювань

Дата: 29.09.2023 15:12
Кількість переглядів: 204

Фото без опису

        Серцево-судинні захворювання становлять левову частину всіх неінфекційних захворювань в усьому світі. Серцево-судинні захворювання це: ішемічна хвороба серця, інфаркт, інсульт, підвищений артеріальний тиск, гіпотонія, ревматична хвороба серця, вроджені вади серця, серцева недостатність.

    Серцево-судинні захворювання є основною причиною смертності, як в Україні, так і в усьому світі. Згідно з даними Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» щороку у країнах із середнім і низьким рівнем доходу від серцево - судинних захворювань помирає близько 17,9 млн людей, що становить 45% всієї смертності. У нашій країні смертність від неінфекційних захворювань становить 91% у всій структурі смертності, у тому числі від серцево-судинних захворювань 67%. Зараз вся країна перебуває у стані війни, це призводить до постійного стресу, що вкрай негативно позначається на нашому організмі – в першу чергу на серцево-судинній системі.

    Треба пам’ятати, що у більшості випадків хворобам серця та судин можна запобігти. Найчастіше причиною таких захворювань є наша власна поведінка і шкідливі звички: куріння, брак фізичної активності, нераціональне  харчування та вживання алкоголю, наркотиків тощо. Дотримуючись здорового способу життя – ми зможемо суттєво знизити ризик серцево-судинних хвороб. Дійсно, хворобу легше попередити, ніж лікувати.

     Основними факторами ризику  серцево-судинних захворювань є стрес і тривожні стани, більше ніж у 2 рази підвищують ризик серцево-судинних захворювань, а у разі хвороби - ускладнень та смерті. Необхідно намагатися уникати стресів та вчитися справлятися з ними. У разі необхідності звертайтеся за рекомендацією до сімейного лікаря.

     Також сон - дає можливість бути працездатним фізично, розумово та емоційно. Тривалі періоди «недосипу» негативно позначаються на якості життя. Втрата лише 4 годин сну знижує реакцію на 45%. Оптимальна тривалість сну дорослої людини 7-8 годин на добу, дітям – не менше 10 годин. Сон повинен бути здоровим: не накопичувати періоди «недосипу», не приймати перед сном алкоголь і продукти, які містять кофеїн, останній прийом їжі за 2-3 години до сну, приберіть усі гаджети зі спальні, спати обов’язково потрібно в темряві (вся справа в дуже потрібному для міцного і здорового сну гормоні - мелатонін, він виробляється виключно в темряві, допомагає краще заснути і повноцінно виспатися), а ще для сну потрібна тиша і прохолода.

    Дотримання водного балансу організму – у середньому на 80% тіло людини складається із води. Щодня ми втрачаємо велику її кількість із потом, диханням та іншими видільними системами. Для поповнення внутрішніх водних запасів потрібно щодня випивати від 1,5 до 2 л чистої, фільтрованої, не газованої води. При цьому корисніше пити потроху та часто. Обов’язково перед їдою і не раніше, ніж через 1 годину після прийняття їжі.

       Фізична активність- достатня фізична активність призводить до збільшення маси тіла і розвитку захворювань серця. Необхідно більше рухатися, гуляти на свіжому повітрі, займатися фізкультурою. У середньому доросла людина повинна щодня ходити пішки на відстань не менше 3 км (не менше 30 хв). Підвищений артеріальний тиск -кожен третій українець має підвищений артеріальний тиск і часто не знає про це. Підвищення артеріального тиску (артеріальна гіпертензія, гіпертонічна хвороба) виявляється у 25% дорослого населення України і належить до захворювань, які скорочують тривалість життя та призводять до інвалідності.

    Необхідно контролювати артеріальний тиск і рівень глюкози у крові. Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм рт.ст. Для більшості людей нормальними вважаються всі показники артеріального тиску, які не перевищують 139/89 мм рт.ст. Оптимальний рівень глюкози капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль.

    Вживання алкоголю і тютюну -зловживання алкоголем призводить до підвищення артеріального тиску, гіпертрофії серцевого м’яза, розвитку інфаркту міокарда та порушення мозкового кровообігу - інсульту. Кожен п’ятий українець курить і цим, зокрема, істотно підвищує ризик серцево-судинних захворювань. Інтенсивне куріння з підліткового віку (понад 20 років) може скоротити життя на 20–25 років, в тому числі і внаслідок хвороб серця. Кожна десята смерть від хвороб серця спричинена курінням.

     Куріння є одним із ключових факторів ризику розвитку ішемічної хвороби серця, інсульту і хвороби периферичних судин. Киньте курити, якщо ви все ще це не зробили.

      Правильне харчування - бажано віддавати перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби. При цьому споживання жирів, масла, солодощів, алкоголю слід максимально скоротити.

    Регулярний медогляд – регулярно відвідуйте свого сімейного лікаря, вчасно проходьте профілактичні скринінги. Лікар може призначити необхідне обстеження та лікування.

   Піклуйтеся про своє серце та судини і вони віддячать вам своєю безперебійною роботою та забезпечать активну життєдіяльність.

 

 

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора