Пошук

Що варто знати про ботулізм

Дата: 12.12.2024 16:59
Кількість переглядів: 51

                        Фото без опису

На сьогоднішній день в Рокитнівській ТГ зареєстровано 3 випадки ботулізму.

Ботулізм - це дуже небезпечне, а інколи смертельне, токсичне харчове отруєння, яке виникає при вживанні продуктів, в яких накопичилися ботулотоксини. Слід додати, що лікування ботулізму – складне та дороговартісне.

Харчові продукти з риби, м’яса, овочів та грибів, забруднені клостридіями і недостатньо оброблені, стають причиною захворювання на ботулізм.

Токсин клостридій (ботулотоксин) починає вироблятися тільки без доступу кисню. 

Ризиковані продукти – в’ялена, копчена, сушена, консервована і навіть смажена риба, м'ясо, консервовані овочі та гриби.

Потенційно небезпечними є усі консервовані та щільно закупорені харчові продукти, які були погано вимиті, неправильно/недостатньо термічно оброблені, транспортувались або зберігались неналежним чином.

Токсин добре переносить заморожування, тому вироби з риби, особливо у вакуумній упаковці, теж становлять загрозу щодо ботулізму.

Навіть консерви, у яких все гаразд з терміном придатності, виглядом і смаком, можуть бути зараженими: ботулізм не можна визначити за кольором або смаком, бо мікроорганізм, який спричиняє хворобу, не псує продукти.

Симптоми ботулізму з’являються через кілька годин або через кілька днів після вживання небезпечного продукту. Основні симптоми ботулінічного отруєння: порушення зору (неможливість прочитати текст, двоїння в очах), порушення ковтання, гугнявість голосу, сухість в роті, запаморочення, слабість м’язів, швидка стомлюваність, можливі короткочасні болі в животі та здуття живота, блювання, закрепи.

Держпродспоживслужба закликає всіх: категорично не купувати виготовлених у домашніх умовах консервів, в’яленої, копченої, солоної риби й інших продуктів харчування в місцях несанкціонованої торгівлі у приватних осіб. Купуйте консервовані, в’ялені та копчені продукти лише у перевірених виробників.

Якщо збираєтесь займатись консервуванням самостійно, дотримуйтесь таких правил:

▪ ретельно мийте руки перед і під час процедури консерування;

▪ використовуйте чисті та стерилізовані банки без пошкоджень;

▪ кожного разу перед використанням мийте банки у гарячій воді з мийним засобом, ретельно протирайте їх;

▪ використовуйте чисті та стерилізовані кришки без пошкоджень;

▪ обирайте свіжі, непошкоджені продукти, ретельно промийте їх у безпечній воді.

Пам’ятайте що  єдиний безпечний спосіб обробки  харчових продуктів — це консервування в автоклаві. У промисловому виробництві майже не виникає подібних проблем, оскільки там консерви обробляють в автоклаві за температури 120 градусів. При домашньому консервуванні складно створити такі умови.

Існують загальні правила зберігання домашніх заготовок. Овочеві консерви, які попередньо піддавались термічній обробці (варились, тушкувались тощо), можна зберігати при температурі не вище 20 градусів, відносній вологості приблизно 75%.

Квашені та засолені овочі та фрукти повинні зберігатись при температурі від 0 до 4 градусів. Саме тому їх часто зберігають у холодильнику.

М’ясні консерви, гриби або подібні продукти слід зберігати при 3-8 градусах.

Хороші місця для зберігання банок з консервами — льох, комора. Головне в цій справі — вберегти консервацію від попадання світла і сонячних променів

    У випадку появи симптомів захворювання слід негайно звернутися до лікаря за медичною допомогою, так як зволікання може призвести до смерті.

Пам’ятайте, що хворобу легше попередити, ніж лікувати. Тому ретельно слідкуйте за якістю продуктів, які споживаєте самі та Ваша родина!

 

Головний спеціаліст відділу

державного нагляду за дотриманням

санітарного законодавства Сарненського

районного управління Головного управління

Держпродспоживслужби в Рівненській області        Наталія МИДЛОВЕЦЬ

 


« повернутися до розділу «Новини»

Код для вставки на сайт