Пошук

ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ ПРО ТЕРИТОРІАЛЬНУ ОБОРОНУ

Дата: 02.02.2022 17:33
Кількість переглядів: 1640

Фото без опису

 

 • Перш за все ми всі маємо добре розуміти, що територіальна оборона належить до Збройних Сил України. Це окремий рід сил у складі ЗСУ, який так само як ДШВ чи ССО підпорядкований Головнокомандувачу ЗСУ.

Тобто, це функція держави, а не місцевого самоврядування.

 

 • Територіальна оборона є одним із компонентів національного спротиву. До нього також входить рух опору й підготовка громадян до національного спротиву. Це також компетенція держави.

 

 • Відповідно до закону, на території усієї України діятиме мережа з регулярних частин тероборони та добровольчі формування територіальних громад (ДФТГ).

 

Основні ж сили тероборони будуть повністю воєнізованими, матимуть стандартну військову побудову підрозділів і частин, а також управління по вертикалі від Командувача сил територіальної оборони.

 

 • Ось основні завдання підрозділів сил ТрО:

 

 • оборона території до часу розгортання угруповання військ ЗС України;
 • забезпечення умов для розгортання військ або їх перегрупування;
 • захист населення, територій, довкілля та майна від надзвичайних ситуацій, ліквідація наслідків ведення бойових дій;
 • охорона та оборона важливих об’єктів і комунікацій, критично важливих об’єктів інфраструктури, об’єктів обласного, районного, сільського, селищного, міського значення;
 • участь у боротьбі з диверсійно-розвідувальними силами, іншими збройними формуваннями противника.

 

 • Система національного спротиву – це той інструмент, який допоможе організовано залучити для відсічі агресору волю, енергію, відвагу всього українського суспільства. Йдеться про створення насправді стратегічної переваги.

 

 • Тероборона – це не українське ноу-хау. Наприклад, у 2015 році у збройних силах Республіки Польща почалося формування нового виду військ – Військ територіальної оборони (WOT), що наразі налічують близько 30 тис. осіб. У їхньому штаті приблизно 3 тис. кадрових військових, які займаються організацією курсів із підготовки.

 

 • Тероборону певної території очолює голова облдержадміністрації або райдержадміністрації. Це цивільна особа, яка керує ресурсами території. А керівником штабу зони (району) є комбриг (комбат) Сил ТрО ЗСУ, він займається безпосередньо військовою складовою. До складу штабу входять представники місцевих адміністрацій і сектора безпеки й оборони. Штаб діє як у мирний час, так і в особливий період.

 

Ідея ТрО – це координація армії та громади й тут надважливі партнерські відносини з органами місцевої влади і самоврядування.

 

 • Ключова функція ТрО – підсилення регулярної армії в певному регіоні

Згідно із Законом «Про основи національного спротиву», у Сил ТрО 12 завдань.

 

Значною мірою ТрО – це спосіб запобігти зовнішній агресії. Ворог знатиме, що в нього немає переваг раптового вторгнення. Він не зможе пройти жоден міст, його зустрінуть на кожному перехресті. А за цей час будуть розгорнуті основні сили української армії. Тому агресор сто разів подумає.

 

Не менш важливе завдання – підтримувати порядок та безпеку на флангах і в тилу, контролювати усі комунікації. Це дозволить концентрувати сили армії на пріоритетних напрямках.

 

Коли сотні тисяч цивільних громадян будуть підготовлені, знатимуть свій маневр поблизу свого ж дому і зможуть протягом лічених годин вийти на позиції – це створить нову якість оборони.

 

ЯК ПРОХОДИТЬ РОЗГОРТАННЯ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ

 

 • Розгортання сил територіальної оборони триває в цілодобовому режимі. Сили ТрО включатимуть три компоненти:

 

Перший – це штат мирного часу, чисельністю 10 тис. осіб. Це професійні військові, які служать за контактом у Силах ТрО.

 

Другий компонент – це штат особливого періоду. Який сумарно буде складати понад 130 тис. осіб. Це цивільні громадяни, які пройдуть відбір і укладуть контракт про службу в резерві ТрО.

 

Третій компонент, який передбачено законом, – це добровольчі формування територіальних громад. Вони можуть бути створені у тому випадку, якщо таку ініціативу проявить командування Сил ТрО. А Головнокомандувач ЗСУ ухвалить відповідні рішення.

 

Добровольчі формування можуть бути створені у невеликих населених пунктах для виконання допоміжних функцій – охорони, спостереження тощо. Вони виконуватимуть завдання відповідних військових керівників Сил ТрО.

 

Рішення про створення ДФТГ за поданням командувача Сил ТрО прийматиме Головнокомандувач ЗСУ. Учасники цих формувань із власною мисливською зброєю за потреби можуть залучатися до патрулювання, охорони об’єктів.

 

Має жорстко витримуватися логіка: спочатку ядро, каркас із військовослужбовців – потім набір резерву ТрО з укладанням контрактів – тільки після цього може йтися про добровольчі формування, потребу і кількість яких визначатиме командування Сил ТрО. Вони діятимуть за єдиним задумом. Це зробить систему ефективною і керованою.

 

 • Станом на сьогодні, бригади ТрО в усіх прикордонних регіонах набрали 70% спроможності, решта візьме цю планку за 3-4 тижні. Тобто десь протягом місяця буде сформовано управлінську структуру ТрО в масштабах усієї країни, а у прикордонних регіонах вже триватиме формування резерву.

 

 • Найкращий спосіб убезпечити Україну від подальшої військової ескалації з боку Російської Федерації – створити умови, за яких агресор зазнає неприйнятні для себе втрати і не зможе досягти мети.

 

 • Територіальна оборона – це сила, яка має перетворити навіть думку про широкомасштабну атаку на Україну на якийсь дурний жарт.

 

ХТО ЗМОЖЕ ВСТУПИТИ ДО СИЛ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ОБОРОНИ

 • Є лише обмеження за віком – від 18 до 60 років.

 

 • Українці, які не проходили військову службу, також можуть увійти до складу формувань територіальних громад після складання присяги добровольця територіальної оборони.

 

 • У формування територіальної громади не зарахують громадян: раніше засуджених до позбавлення волі за скоєння тяжкого чи особливо тяжкого злочину (крім реабілітованих) або які мають дві та більше судимості за скоєння умисних злочинів.

 

 • У цивільному житті контракт резервіста не накладає жодних додаткових зобов’язань, крім того, що ти повинен пройти певну кількість навчальних занять за рік. 

 

 • Найближчим часом розпочнеться системне інформування громадян, які бажають служити у Силах ТрО або відповідному резерві, про алгоритм дій.

 

ЯКІ ОСОБЛИВОСТІ СЛУЖБИ В ТЕРИТОРІАЛЬНІЙ ОБОРОНІ

 

 • Підписання контракту та служба у резерві в силах територіальної оборони Збройних Сил України – це ДОБРОВІЛЬНЕ рішення кожного громадянина України.

 

 • Резервісти ТрО – це звичайні громадяни, які підписали контракти на службу у військовому резерві сил ТрО. Юридично це означає, що на час навчальних зборів із тероборони чи виконання завдань за призначенням вони стають військовослужбовцями. І отримують усі соціальні пільги та гарантії, як і військові, відповідно до Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». В інший час вони ходять на свою роботу, опікуються родинами, живуть звичайним життям.

 

 • Служба в резерві Сил ТрО ЗСУ дає можливість поєднувати цивільне життя з набуттям навичок захисту рідної домівки від окупанта (без відриву від основного місця роботи, без тривалого відриву на навчання та навчальні збори).

 

Окрім цього, резервісти на весь період служби у військовому резерві отримують відстрочку від призову на строкову військову службу.

 

 • Контракт резервіста Сил територіальної оборони укладається на 3-5 років. Він закріплює громадянина за військовим підрозділом і за посадою.

 

 • На час зборів і тренувань, або виконання завдань за призначенням, резервісти підрозділів сил територіальної оборони Збройних Сил України отримують усі соціальні пільги та гарантії, передбачені Законом України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора